Wymiana oleju to czynność kluczowa dla zachowania prawidłowej pracy silnika. Jest to zabieg prosty i niedrogi, co tym bardziej powinno skłaniać nas do jego regularnego stosowania. Który moment jest odpowiedni, aby zaprowadzić nasz samochód na warsztat?
Kryteria wpływające na częstotliwość wymiany oleju
Opowieści o tym, że olej silnikowy należy wymieniać co 30 000 km, mają niewiele wspólnego z prawdą. Zwykle należy przeprowadzać ten zabieg znacznie częściej. Istnieje kilka kryteriów, które pomogą nam oszacować odpowiedni moment na wymianę.
- Moc silnika – prostoliniowa zależność wskazuje, że im silnik mocniejszy, tym częściej olej powinien być wymieniany. Przykładowo, w pojeździe o mocy 120 koni mechanicznych, może wystarczyć wymiana co 15 000 km, natomiast przy mocy sięgającej 600 koni – co 2000 km.
- Styl jazdy – jeżeli jeździmy dynamicznie i często wykorzystujemy potencjał samochodu, to w zależności od mocy konieczność wymiany oleju silnikowego zachodzi po 2 do 8 tys. kilometrów.
- Samochód nowy czy używany – bywa, że po opuszczeniu salonu z zerowym przebiegiem w oleju zbierają się zanieczyszczenia. Warto wówczas przejechać 100 – 200 km i udać się do warsztatu. W przypadku pojazdów używanych najlepiej sprawdzić zalecenia producenta.
- Producent i typ silnika – jeśli posiadamy silnik wolnossący, a nasz styl jazdy jest spokojny, wówczas można pozwolić sobie na wymianę oleju co 15 000 km. Zdecydowanie częściej zalecenia mówią o 6-10 tys. km. Takich ram powinni trzymać się posiadacze wysokoprężnych motorów TDI od Volkswagena czy 1.6 THP produkcji BMW.
Dlaczego tak ważna jest regularna wymiana oleju w silniku?
Zadaniem oleju silnikowego jest przede wszystkim zmniejszenie tarcia pomiędzy ruchomymi elementami układu. Najczęstszym skutkiem jazdy ze zużytym olejem są: obrócenie panewek korbowodowych, zużycie sprężarki czy uszkodzenie elementów składowych. Naprawa takich usterek może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, podczas gdy wymiana oleju silnikowego to wydatek rzędu 100 – 200 zł.