Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki mechanizm stoi za poprawnym działaniem samochodu, pozwalając Ci na kontrolę nad nim? To oczywiście komputer pokładowy, czyli serce pojazdu. Gdy coś przestaje działać tak jak powinno, to właśnie on jest w stanie sprawnie wskazać przyczynę problemu. Na czym więc polega komputerowa diagnostyka auta i co musisz o niej wiedzieć?
W znacznym uproszczeniu, komputerowa diagnostyka pojazdu wykonywana jest w profesjonalnym warsztacie samochodowym i polega na podpięciu komputera samochodowego pod komputer przenośny (najczęściej zwykły laptop). Ten rodzaj badania jest chwalony przede wszystkim za swoją prostotę, gdyż jest w całości bezinwazyjny i nie wymaga rozebrania samochodu na części. Cały proces polega na porównaniu wartości parametrów określających pojazd z parametrami podanymi przez producenta, a poprzez użycie odpowiedniego systemu możliwa jest pełna diagnostyka wszystkich układów samochodu. W przypadku, gdy parametry któregoś podzespołu odbiegają od normy, komputer w pojeździe to zarejestruje i zapisze jako kod błędu.
Diagnostyka komputerowa polecana jest przede wszystkim właścicielom aut używanych. Dzięki niezawodności całego procesu możliwe jest sprawne zlokalizowanie większości usterek oraz określenie ogólnego, rzeczywistego stanu technicznego pojazdu. Ten rodzaj badania warto wykonać także wtedy, gdy w samochodzie często zapalają się ostrzegawcze kontrolki świadczące o jakichś nieprawidłowościach – mogą to być problemy z większym niż zwykle spalaniem paliwa, z utratą mocy czy kłopoty z odpalaniem silnika.
Wiele wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości komputerowa diagnostyka pojazdów będzie stanowiła fundament przy określaniu jakiejkolwiek awarii w pojeździe. Zachwalają ją nie tylko kierowcy, lecz także mechanicy, którym ten rodzaj badań ułatwia i przyspiesza pracę. Wszystko to wpływa pozytywnie na jej postrzeganie w środowisku motoryzacyjnym.