Zawieszenie samochodu. Co psuje się najczęściej?

Zawieszenie samochodu. Co psuje się najczęściej?

Zawieszenie każdego samochodu to bardzo skomplikowana konstrukcja, umożliwiająca kontakt opon z nawierzchnią. Sprawia to, że wpływa nie tylko na ogólny komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo pasażerów. Właśnie dlatego wszelkie awarie wymagają jak najszybszego udania się do warsztatu samochodowego, aby problem nie uległ pogłębieniu i nie doprowadził do poważnych sytuacji na drodze.

Sworzeń

Jednym z elementów zawieszenia, który najczęściej ulega awarii jest sworzeń. Jest to podzespół łączący wahacze ze zwrotnicą i ulega on zużyciu w efekcie ciągłej pracy podczas jazdy. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do jego oderwania od zwrotnicy, co może doprowadzić do utraty kontroli nad samochodem. Problemy z tym elementem mogą być zwiastowane przez stuki, a także pogorszone odczucia w trakcie prowadzenia pojazdu.

Końcówka drążka kierowniczego

Za połączenie zwrotnicy wraz z przekładnią kierowniczą odpowiada drążek kierowniczy, zazwyczaj zbudowany z elastycznych przegubów kulowych. Problem z tym elementem często sygnalizowany jest przez m.in. hałasy i stukanie w okolicach komory jednostki napędowej, drżenie na kierownicy lub wolniejszą reakcję pojazdu na delikatne ruchy na kole kierowniczym.

Wahacze

Wahacze stanowią części, do których montuje się w zawieszeniu sworznie i tulejki. Wielu producentów stosuje praktykę ich montowania na stałe, dlatego też przy jakiejkolwiek awarii, niezbędna jest wymiana wszystkich elementów podzespołu. Warto pamiętać, że usterki w tym przypadku grożą nawet całkowitą utratą sterowności samochodu, co może skutkować wypadkiem.

Amortyzatory

Za stabilność podczas pokonywania nierówności drogowych odpowiadają amortyzatory. Auto w którym są one niesprawne zdecydowanie gorzej się prowadzi i buja na nierównych fragmentach dróg, może dojść także do nierównomiernego zużywania się ogumienia. Symptomem sygnalizującym, że w zawieszeniu zawodzą właśnie te podzespoły, jest m.in. załączanie systemu ABS, nawet podczas lekkiego hamowania, a także pisk opon.

Problemy i awarie zawieszenia są często ignorowane przez kierowców, jak jednak widać, ich skutki mogą być poważne. Ich naprawą zajmujemy się także w naszym warsztacie samochodowym, dlatego też serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Comments are closed.

Top