Rola i znaczenie sezonowej wymiany opon

Rola i znaczenie sezonowej wymiany opon

Zdecydowana większość polskich kierowców (ponad 90%) co sezon wymienia opony w samochodzie. Jest to oczywiście bardzo dobry nawyk, który ma praktyczne uzasadnienie ze względu na ekonomię i bezpieczeństwo. Dlaczego tak istotna jest sezonowa zmiana ogumienia w pojeździe?

Kiedy udać się do zakładu wulkanizacyjnego?

Opony zimowe są niezbędne, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7oC w ciągu dnia. Oczywiście warunki na przestrzeni jesieni i zimy są różnorodne (od nawierzchni suchej, przez wilgotną, aż po mokrą), jednak jezdnia zawsze jest wtedy zimna. Sprawia to, że ogumienie letnie jest zdecydowanie mniej skuteczne, przez co jazda na nim staje się po prostu niebezpieczna. Wynika to również z faktu, że opony zimowe produkowane są z innych mieszanek, których elastyczność podczas niskich temperatury jest większa, co pozwala na zachowanie optymalnej przyczepności.

Jazda na oponach zimowych latem

Niebezpieczna jest oczywiście również jazda na „zimówkach” w okresie wiosenno-letnim. W cieplejszych warunkach mieszanka przystosowana do niższych temperatur staje się zbyt miękka, co powoduje odkształcanie się bieżnika, a tym samym utratę przyczepności podczas przyspieszania, hamowania i skręcania. Opony zimowe nie sprawdzą się również w letnim deszczu. Agresywny wzór bieżnika będzie w takich warunkach zdecydowanie szybciej się zużywał, a tym samym gwarantował mniejsze bezpieczeństwo jazdy oraz większe opory toczenia. W przypadku tych ostatnich, wpłyną one na zwiększenie zużycia paliwa, nawet o około 20%. Ponadto jazda na ogumieniu zimowym w okresie letnim będzie wiązała się z większymi hałasami docierającymi do kabiny, a tym samym ze zdecydowanie mniejszym komfortem prowadzenia. Nie warto więc przedłużać czasu jazdy na żadnej z mieszanek i gdy warunki będą odpowiednie, należy jak najszybciej wymienić opony.

Jak widać wymiana ogumienia jest niezbędna ze względu na bezpieczeństwo na drogach, gdyż nieodpowiednia mieszanka do danych warunków to szybka recepta na utratę kontroli nad pojazdem i nieszczęśliwy wypadek. 

Comments are closed.

Top